Одне із найпоширеніших запитань – щоб такого з’їсти або прийняти, аби побігти, поїхати, полетіли легко, невимушено і головне – швидше за інших. Особливо це питання актуальне після змагань (хоча муляє воно і до).
Ти нібито пашеш-пашеш, повністю віддаєшся на тренуваннях. Виконав план тренера. Врешті, показуєш очікувані результати. Щасливий. А потім відкриваєш фейсбук, читаєш пости інших і з’являється комплекс абсолютної фізичної неповноцінності. І тоді ти переконуєш себе, що фейсбучні нарциси жруть фармакологію як не в себе. Заспокоюєшся думкою, що ти ж на петрушці змагаєшся, а у них репродуктивна функція невдовзі повисне. І взагалі, що проживеш ти довго і щасливо і що, якщо не зараз, то в категорії 80+ ти їх точно зробиш. І взагалі увесь цей хайп не має значення.
Але, на жаль, має.
Ми витрачаємо неймовірну кількість енергії для досягнення спортивних результатів. І я скептично ставлюся до заяв, мовляв, після тренувань у мене з’являється енергетичний прорив. Так, він може виникнути, якщо ти потрусив кілька кілометрів. Але, якщо ти зробив інтервальну роботу або довготривале тренування, то які там прориви, там сил взагалі не залишається. А, якщо раптом їх у тебе багато, то значить ти погано тренуєшся.
Тільки в одному випадку можна відчути себе бадьорим – коли після тренування ти поїв і поспав. Так, після цього життя прекрасне, а не схожа на виживання.
У цій статті хочу поговорити про вітаміни, БАДи та інші серйозні препарати, які вживають спортсмени-любителі. Мене не дуже цікавить професійний спорт і тема допінгу в ньому – я любитель. У них зовсім інша психологія, мотиви, цілі. Це як у випадку, коли лікарі кажуть, що немає здорових людей – є недіагностовані. Так і працівники WADA (Всесвітнє антидопінгове агентство) можуть говорити про профіків: немає абсолютно чистих – є не спіймані.
У мене в фейсбучній стрічці є деякі персонажі, у яких не те що пригорає, а прямо припікає тема допінгу. Вони при першій ліпшій можливості надувають щоки і поносять будь-якого запідозреного в застосуванні допінгу. У мене з цього приводу тільки одне пояснення – на злодієві і шапка горить. Ну, що нам до професіонального спорту? Необхідно переживати за аматорський спорт, а не гладіаторські бої.
ПРОФІ
У Ленса Армстронга в інтерв’ю вже після визнання запитали, якби можна було всі події відмотати назад – приймав би він допінг знову. Він відповів, що так. І я його розумію. Не схвалюю, але розумію.
А такі «неймовірні зірки» як Кріссі Веллінгтон заявила, що якби вона така пухнаста і в білому знала, що Армстронг допер, то на 1 га не сіла б з ним в полі. І ніколи б не дозволила йому своєю «доперською рукою» написати вступне слово у її неперевершеній книзі. Серйозно? Хто знає, хто така Веллінгтон? А хто знає, хто такий Ленс Армстронг! А до самої Кріссі особисто у мене, наприклад, виникло багато запитань про її спортивну діяльність.
Або Бредлі Віггінс – ще один борець із допінгом. При першій можливості поносив доперів і заявляв про свою небесність і кришталевість. А 2012-го під час його перемоги в Турі виявилося, що після кризи він прийняв недозволену дозу протиастматичних ліків. Потім, в інтерв’ю заявляв, що як йому було важко тієї ночі і тільки тру астматик зможе його зрозуміти.
Прикладів може бути багато. Як я вже казав, мені все одно – приймає хтось щось чи ні. Не існує білого і чорного в питанні допінгу. Це тільки у великих експертів так. Є ще сіра зона між білим і чорним, в якій знаходяться абсолютно всі професіонали. І дуже важко, часом, не переступити цю межу і опинитися вже в чорній зоні.
Ленс Армстронг дуже високо підняв планку – шоу Опри. Не кожен зможе, по-перше, туди потрапити, а по-друге, не у кожного в трусах залізо. І не на всіх так насідали. Ось і розповідають спіймані різні історії. Хтось поцілував свою дівчину, яка нафарбувала губи помадою від герпесу.
Альберто Контадор м’ясо у Франції поїв, а в ньому виявилися заборонені елементи. Кожен викручується як може. Чи став я менше поважати Контадора після того, як його зловили? Ні, аніскільки. Він великий гонщик і трудяга, хоч і далеко не мій улюблений. Спочатку взуй велотуфлі Контадора, а потім вже критикуй.
Часто звучить заклик, що дозвольте ви, мовляв, усім приймати все, що хочуть і нехай змагаються. Сенс ховатися, коли всі й так в курсі. Кожен сам для себе зважить всі ризики побічних ефектів від прийняття препаратів і вирішить, як йому бути. Ось тут я не згоден. Той факт, що спортсмени перманентно перебувають на межі фолу, в сірій зоні, говорить про те, що WADA необхідна. Це хоч якийсь стримуючий ефект від свавілля. Якщо дозволити всім і все, то ми будемо споглядати спортсменів, які пачками падатимуть під час змагань.
Чи будуть в подальшому приймати допінг?
Без сумніву. Це було, є і буде. Така вже людська натура. Але рамки все одно повинні бути.
ЛЮБИТЕЛІ
Тепер розглянемо наше любительське безтурботне життя . В останні роки склалася певна тенденція. Візьмемо біг, наприклад. Він є більш показовим. Бігає собі людина, та й бігає. Рік, другий, третій. Бігає регулярно, в клубі. Тобто не за відчуттям, а за певним планом. Прогресує так собі. Крок вперед, два назад. Є такі, які готуються самостійно. І давно. Так ось, переходять вони, чи то в інший клуб, то чи тренера знаходять. А тренер, якщо не був в якійсь мірі причетний до професіонального спорту раніше або ж наразі, так найсвіжіший колишній, а часом і діючий, профі. І відразу результати злітають вгору. Блискавично.
Так, методика має значення. Але, якщо любитель перед цим тренувався роками у досить непоганого тренера, а потім змінивши клуб відразу показує величезний ривок – то тут або новий тренер абсолютно геніальний, або виникають питання. Ефект нового тренера можливий, але не як тенденція.
Чи допомагають звичайні мультивітаміни покращити результати?
Так, допомагають. Якщо вам пощастило і склад відповідає заявленому на коробочці, а не крейда. І, якщо склад підійшов вам за дефіцитними компонентами у вашому організмі (вітаміни, мінерали і т.д.). Є і третій фактор допомоги – часом, певні дозволені натуральні інгредієнти коштують достатньо дорого. Що роблять виробники. Не всі, деякі. Особливо спортпітівські грішать. Вони замінюють дорогі дозволені інгредієнти на дешевші – заборонені. І в грошах профіт відразу, і ефект набагато вищий від такої фарми. Тобто, якщо я пройшов курс таких «вітамінок» і відчув, що мене пре, то наступного разу я неодмінно куплю саме такі. Це ж вітамінки, спорт піт, сам Бог велів. І тренер, який мені їх і продав.
На скільки важливо підтримати ваш організм фармакологією?
Ідея абсолютно здорова і логічна. Ми втомлюємося на тренуваннях в рази більше, ніж звичайний куачер (від слова couch) і, відповідно, витрачаємо більше. Нашому організму потрібні додаткові вітаміни, антиоксиданти, мінерали, амінокислоти і далі по таблиці Менделєєва. Для чого? Для того, щоб, по-перше, результативно навантажитися, а по-друге, відновитися після цього і переварити його. А також поповнити втрати. Але наука і різні дослідження переконують нас, що всі ці барвники сечі не приносять користі і краще ці гроші витратити на якісну їжу. Тим більше, якщо приймаєте їх за порадою Васі, а не після аналізу на біохімію крові і консультації з лікарем.
Та, на жаль, реальність інша. Всі ці різнобарвні пілюльки допомагають, якщо їх приймати з розумом. А для цього потрібен той, хто вже не одну собаку з’їв із цих таблеток. Ось вони й наставляють любителів на шлях істинний. У коментарях часто пишуть, що, якщо він швидший за мене, то значить він щось «їсть». Давайте, будемо реалістами. Якщо людина топталася на місці, а потім вистрілила, то в 99% вона таки на чомусь. Може бути, звичайно, що людина почала серйозніше тренуватися, систематичніше. Побут налагодився, менше стресу на роботі, вдома. І вся ця енергія спрямувалася на спорт. Але це рідкість. В основному це «різнобарвна наша радість».
На скільки вітаміни впливають на здоров’я?
Як я вже казав, вітаміни допомагають підтримати організм. Я не зустрічав інформації, щоб колишні профіки вмирали, як мухи. Таку статистику або приховують, або не афішують, або не ведуть. Але часто в коментарях читаю, що там-то помер такий-то велосипедист, який молодший за мене, там трохи старший за мене. Але це можуть бути люди, які вживали важку фарму.
З іншого боку, подивіться на Шварца (Арнольд Шварценеггер). Йому за 70, хворе серце, а нічого так тримається. Він не приховує, що в молодості серйозно сидів на стероїдах. Та й багато інших відомих спортсменів, які напевно вживали допінг, живуть і процвітають. І нас радують. Думаю, тут має значення ще той факт, як вони жили після професійного спорту. Що вони вкладали в своє здоров’я – бухло або ЗСЖ.
Мабуть, якщо здоров’я і було підірвано навантаженнями і препаратами, то вони зуміли його відновити за допомогою здорових умов життя. На скільки у них це вийшло – все індивідуально. І наскільки краще і якісніше вони б жили, якби нічого в молодості не приймали, ми цього також вже не дізнаємося.
Кожен вирішує сам що йому приймати, як харчуватися, як відновлюватися
У споживанні будь-яких добавок головне це протокол. І дозування. Якщо ви цього дотримуєтеся, то принаймні ви можете розраховувати на результат.
Я знаю деяких любителів, які в молодості були дуже посередні й, досягнувши віку ветеранів, почали самореалізовуватися, вливаючи в себе літри гидоти. Виглядають вони не дуже. Та й заливка їм не завжди допомагає в досягненні спортивних чудес.
Ще одним величезним мінусом всіх добавок вважається побічний ефект (іноді) з додатковим навантаженням на органи. І звикання організму до легкої пігулки веде до зниження можливостей організму в майбутньому засвоювати необхідне зі звичайної їжі.
Наука не стоїть на місці. І я не закликаю повністю ігнорувати різні добавки. Зі списом і в пов’язці на стегнах натуральніше полювати на тигра, але в танку безпечніше. Якщо ви тренуєтеся 5-6 годин в тиждень, то добавки здебільшого вам не потрібні.
Зараз кінець жовтня.
За неповні 10 місяців поточного року я набігав приблизно 2000 км, на велосипеді проїхав понад 3000 км, на станку просидів майже 80 годин, зробив 38 000 віджимань, 28 годин витратив на прес і спину, годин 6 зачепив ще в середині зими на ноги і стопи, 15 годин – на розтяжку.
Це небагато, так як інтенсивність була невисокою. При цих обсягах я не пив ніяких добавок. Хоча, в часових показниках це достатньо багато, з урахуванням, що син любить із садочка вірусів підкинути і я кілька разів випадав з тренувального режиму. Буде дуже розумно, якщо ви будете визначати ваше навантаження не тільки спортивними годинами, а й навантаженням на роботі і в сім’ї. Дуже часто, воно вище тренувальної.
Я народився з низьким рівнем гемоглобіну. Мене місяць не виписували з пологового будинку. Я не вживаю м’ясо вже практично 7 років. Правда, яйця і рибу їм. Я можу прийняти десь раз місяців в 20 вітаміни В6 і В12, іноді мультивітаміни, дуже періодично Омега 3 і ще можу випити після бешок залізо. На цьому мій раціон добавок і закінчується.
Хотів би ще звернути увагу, що логічно звучить заклик приймати мультивітаміни від спортивних виробників. У них дозування спрямоване на спортивне життя, а не буденне. Але з досвіду можу сказати, що не завжди це працює. Особливо, коли ви приймаєте в профілактичних цілях. Другу половину зими ми відчуваємо втому, часом слабкість. Перше, що приходить на думку багатьом – пропити мультики. Так ось, іноді аптечні мультики набагато ефективніші за спортивні. Так що не все котові масляна. А для того, щоб не гадати, біохімія крові і лікар в допомогу. Тоді точно весь пазл складеться і життя стане яскравішим за вітамінки.